Election Results

Results by Town – East Lyme  ( Official Results )

Precincts Reported: 3 of 3 (100.00%)   as of November 7, 2017  10:18PM

FIRST SELECTMAN

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Republican Party  Mark C. Nickerson

3,067

70.30%

Petitioning Candidate  Robert Wesley Firmin, III

1,296

29.70%

SELECTMEN

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Democratic Party  Terence P. Donovan

1,673

12.89%

Democratic Party  Rose Ann Hardy

2,226

17.15%

Democratic Party  Dan Cunningham

1,910

14.72%

Republican Party  Marc L. Salerno

2,440

18.80%

Republican Party  Paul T Dagle

2,163

16.67%

Republican Party  Kevin A. Seery

2,565

19.77%

TOWN CLERK

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Democratic Party  Karen M. Galbo

1,951

45.32%

Republican Party  Karen M. Galbo

2,354

54.68%

TOWN TREASURER

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Democratic Party  Michael Bekech

1,572

36.52%

Republican Party  Scott E. Fraser

2,733

63.48%

TAX COLLECTOR

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Republican Party  John H. McCulloch

3,452

100.00%

BOARD OF FINANCE

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Democratic Party  Peter DiNapoli

1,789

14.16%

Democratic Party  Peter DeRosa

1,747

13.82%

Democratic Party  Camille Alberti

1,822

14.42%

Republican Party  John T. Birmingham

2,514

19.89%

Republican Party  Anne R. Santoro

2,569

20.33%

Republican Party  Lawrence W. Fitzgerald

2,196

17.38%

BOARD OF EDUCATION

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Democratic Party  Ann Cicchiello

2,418

15.28%

Democratic Party  William Derry

2,425

15.33%

Democratic Party  Candice Carlson

2,679

16.93%

Republican Party  Leigh McNamara Gianakos

3,053

19.30%

Republican Party  John W. Kleinhans

2,455

15.52%

Republican Party  Albert L. Littlefield

2,792

17.65%

BOARD OF ASSESSMENT APPEALS

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Democratic Party  Tony Attanasio

1,915

46.51%

Republican Party  William W. Mather III

2,202

53.49%

PLANNING COMMISSION FULL TERM

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Republican Party  Rita Franco-Palazzo

3,181

33.62%

Republican Party  Thomas W. Fitting, Jr.

3,119

32.96%

Republican Party  Kirk E. Scott

3,162

33.42%

PLANNING COMMISSION TO FILL VACANCY FOR TWO YEARS

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Republican Party  David McIlhenney

3,268

100.00%

PLANNING COMMISSION ALTERNATE FULL TERM

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Republican Party  Don D. Phimister

3,146

100.00%

PLANNING COMMISSION ALTERNATE TO FILL VACANCY FOR TWO YEARS

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Republican Party  Kathryn L. Johnson

3,205

100.00%

ZONING COMMISSION

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Democratic Party  Willian Dwyer

2,380

22.12%

Republican Party  Norman B. Peck

2,606

24.22%

Republican Party  Matthew J. Walker

2,902

26.97%

Republican Party  Kimberly A. Kalajainen

2,871

26.68%

ZONING COMMISSION ALTERNATE

CANDIDATE PARTY / NAME

VOTES

VOTES %

Democratic Party  Anne Thurlow

2,507

49.03%

Republican Party  James Liska

2,606

50.97%